יו"ר ארגון מורי הנהיגה חויב במאה אלף ₪ פיצויים בגין לשון הרע

מאת: עוזי שוחט עו"ד (רו"ח)

בפסק דין שניתן ביום 29.03.07 על ידי כב' השופטת אביגיל כהן, בבית המשפט השלום בתל אביב, חויב אברהם גולן, יו"ר ארגון מורי הנהיגה, בפיצויים בסכום של 100,000 ₪ לטובת דוד יצחקי, היו"ר לשעבר של ארגון מורי הנהיגה.
יצחקי וגולן היו שותפים כ-30 שנה בבית הספר לנהיגה, צח, שניהם מורים וותיקים לנהיגה, והסתכסכו ביניהם. במהלך דיון בוועדה לענייני ביקורת המדינה ביום 05.07.05 בקשר להארכת חוזה העסקתו של שוקי שדה כמנהל אגף הרישוי, דיון שבו נכחו, בין היתר, שניהם, הציג עצמו גולן כיו"ר ארגון מורי הנהיגה מזה שנים רבות ואמר בין היתר, ביחס ליצחקי, ש"הוא השאיר תלמיד לנהוג לבד ויצא להעביר שיעור. זה נמצא כרגע בחקירת משטרה ... הוא פושע ורוצח..." במהלך עדותו במשפט גולן חזר על דבריו כלפיו יצחקי ואמר ש"לא רק שיצחקי הוא פושע ורוצח, אלא צריך לירות בו בסוללת תותחים".

במהלך המשפט התברר, כי גולן שכר חוקר פרטי שעקב אחרי משאיתו של יצחקי וצילם אותה, וכשהוא נעזר בצילומים הגיש תלונה במשטרה שבה טען, כי יצחקי עזב לבד תלמידים לנהוג בסמי טריילר שלו ללא השגחה.

אלא שהמשטרה סגרה את תיק החקירה כנגד יצחקי מחוסר ראיות מספיקות, וגם הערר שגולן הגיש על ההחלטה נדחה בהחלטה מנומקת. בין היתר התברר, כי כל הצילומים נערכו בימים שבהם נערכו טסטים, הם מטושטשים ולא ניתן להסיק מהם כל מסקנה לחובת יצחקי.

לפיכך דחתה כב' השופטת אביגיל כהן את כל טענות ההגנה של גולן וקבעה לגביו ש"אינני מאמינה לדברים אלו של מר גולן". בית המשפט קיבל את טענתו של ב"כ יצחקי, עו"ד עוזי שוחט, ממשרד שוחט, לוקר ושות', כי "המקרה דנן, הוא מקרה קלאסי שבו, פורסם לשון הרע בכוונה לפגוע".

בית המשפט ציין בפסק דינו, כי גולן הצהיר על כוונתו האמיתית במהלך עדותו כשאמר ש"רצונו הוא שיצחקי יישב בכלא וינמק בכלא".

לפיכך התביעה התקבלה וגולן חויב בסכום המקסימלי של הפיצוי אותו קובע חוק לשון הרע ללא הוכחת נזק – 50,000 ₪, ואף הכפיל את הסכום בשל חומרת הדברים שנאמרו על ידי גולן ביחס ליצחקי. כמו כן חויב גולן בהוצאות בסכום של 15,000 ₪ בתוספת מע"מ.

(ת.א. 51175/05 יצחקי נ' גולן. השוטפת: אביגיל כהן. ב"כ התובע: עו"ד עוזי שוחט ממשרד שוחט לוקר ושות'. ב"כ הנתבע: עו"ד ניר נחום ממשרד איתן הברמן).

חזרה לדף מאמרים בנושא משפט כללי